Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:

Informacje o Gminie Kamiennik

 

Gmina Kamiennik leży w makroregionie Przedgórza Sudeckiego i mezoregionie Wzgórz Strzelińskich . Najwyższym punktem jest wzniesienie liczące 338 m npm, które leży na południowy – zachód od wsi Chociebórz. Gmina położona jest w zachodniej części powiatu nyskiego. Administracyjnie od zachodu i północy graniczy z województwem dolnośląskim. Powierzchnia gminy liczy 88,8 km2. Gminę tworzy 13 wsi : Białowieża, Cieszanowice, Chociebórz, Goworowice, Kamiennik, Karłowice Małe, Karłowice Wielkie, Kłodobok, Lipniki, Ogonów, Szklary, Wilemowice, Zurzyce.

Władze Gminy :
Wójt Gminy – Kazimierz Cebrat
Sekretarz Gminy – Bogusława Zapotoczna - Pająk
Skarbnik Gminy - Krystyna Żukowska

Ważniejsze instytucje:
1. Bank Spółdzielczy w Kamienniku ,tel 77 4312 145
2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „VITA” w Kamienniku, tel. 77 4312 187
3. Poczta Polska - tel. 77 4312 120
4. Szkoła Podstawowa w Kamienniku, tel. 77 4312 125
5. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Karłowicach Wielkich, tel. 77 4312 325
5. Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Lipniki w Lipnikach , tel (077) 4312 404,

Gmina ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne zajmują 76 % powierzchni. Sprzyjający klimat i dobre gleby II i III klasy decydują o możliwościach rozwojowych rolnictwa i warzywnictwa. Tereny leśne zajmuja 17 % powierzchni i tworzą zwarte kompleksy co razem z malowniczym i zróżnicowanym krajobrazem sprzyja turystyce sobotnio-niedzielnej.
Gmina posiada wiele ciekawych zabytków i tak: istniejący we wsi Kamiennik kościół parafialny posiada elementy barokowego wystroju i otoczony jest murem z przełomu XVIII/XIX wieku, w Karłowicach Wielkich znajduje się dom, w którym urodził się wybitny malarz niemiecki – Eduard Grutzner, w Szklarach ciekawym zabytkiem jest późnobarokowy kościół parafialny. Najciekawszym miejscem Wilemowic jest zespół dworski z otaczającym go parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się figura kamienna św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX wieku, a w parku dworskim w Ciesznowicach spotkać można ciekawe okazy flory: między innymi rośnie tam miłorząb japoński oraz kasztan jadalny.
Turyści odwiedzający naszą gminę znajdą zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych.

Władze gminy deklarują daleko idącą pomoc wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z tym terenem i ulokować swój kapitał w przedsięwzięcia gospodarcze.